Güncellendi
İşlem Başarılı !

Bizi tercih Ettiğiniz için TeşekkürlerALMAN KARABAŞ

0.00

138

Ürün Detay

Et, döl ve hızlı büyüme verimlerini artırmada etkili… 

Kaliteli ve yüksek et verimi …

Alman Karabaş Koyunu (Siyah Başlı Alman Et Koyunu) Almanya’da daha çok Kuzey-Ren-Wesfalen Hessen ve Niedersachsen ve Schleswig-Hostein eyaletlerinde yetiştirilmektedir. Bu ülkedeki koyun varlığının yüzde 2’sini oluşturur.

Alman Karabaş ırkı, uzun yıllardır Türkiye’de çeşitli melezlemelerde kullanılan ve yerli koyunlarımızın et, döl ve hızlı büyüme verimlerini artırmada etkilidir. Et verimi ve kalitesi ile yemden yararlanma özelliklerinin üstünlüğü bu ırka olan ilgiyi artırmaktadır.

Gerek adaptasyon yeteneği gerekse iyi yürüme özelliği, alman Karabaş ırkının sürü koyunculuğuna uygunluğunun en önemli göstergesidir. Uzun bir kızgınlık dönemine sahip olmaları, kuzulama zamanının ayarlanması için iyi bir avantajdır.

Alman Karabaş ırkının ilk damızlıkta kullanma yaşı genelde 1- 1.5 yaş olmasına karşın iyi gelişme gösterenler 9 aylıkken de koça verilebilirler. Döl verimi yüzde 180’dir ve mevsim dışı kızgınlık göstermektedir. Bandırma Koyunu, Alman Karabaş Koyunu ve Kıvırcık Koyunu çevirme melezidir.

VERİM ÖZELLİKLERİ


  • Canlı Ağırlığı: Ergin Erkerk 90 – 140 kg.
  • Canlı Ağırlığı Ergin Dişi 65 – 80 kg.
  • 2 yılda 3 doğum yapabilir.
  • İkizlik oranı yüksektir.
  • Doğumda 100 koyun 170 – 180 kuzu verir.
  • Yapağı İnceliği C- CD arasında değişir.

"Fruit Product" was added to wishlist