Güncellendi
İşlem Başarılı !

Bizi tercih Ettiğiniz için TeşekkürlerBüyükbaş hayvanlar, şap hastalığına karşı aşılandı.

Ankara İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, Polatlı'da büyükbaş hayvanların aşılama, küpeleme ve yeni doğan buzağılara kayıt çalışması yaptı.

Zor koşullara rağmen veteriner hekimlerin köyleri ve işletmeleri tek tek gezerek aşılama yaptığını belirten İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Korkmaz, "İlkbahar Şap Kampanyası'nda yüzde 100 hedefimize ulaşarak tamamlayacağız. Ahırlarımızda yüzde 70-80 civarında hayvan var. Hayvan varlığımız ve et üretimi açısından herhangi bir sıkıntı yok” dedi.

 

ÜCRETSİZ TAKILIYOR

 

Koronavirüs salgını sürecinde tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin hız kesmeden devam ettiğini belirten Korkmaz, “Daha önce küpeleme işlemleri ücretli olarak yapılıyordu. Ancak nisan ayı içerisinde sayın bakanımızın talimatıyla şu an hayvanlara taktığımız küpeler ücretsiz bir şekilde uygulanmaktadır” diye konuştu. 

 

Hayvanın kulağına takılan küpedeki numara Hayvancılık Bilgi Sistemi'ne kaydediliyor. Bu bilgilerle, işletmelerde kaç hayvan olduğu, kaçının doğum yaptığı, hastalık durumları ve cinsleri gibi tüm özellikleri Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından takip ediliyor.

"Fruit Product" was added to wishlist